mieszkanie z bonifikatą hipoteka kaucyjna

site
Bo oglądać już mi mało...

Temat: Wykup mieszkania komunalnego

Witam !

Staramy się o wykup mieszkania od miasta, niestety poinformowano nas, że
przy wykupie musimy założyć hipotekę kaucyjną w KW na 100 % wartości jako
zabezpieczenie zwrotu bonifikaty przy ewentualnej sprzedaży. Problem w
tym,że banki przy takim zapisie odmawiają nam kredytu hipotecznego.
Mieszkanie obciążone taką hipoteką nie jest żadnym zabezpieczeniem, zatem
zdani jesteśmy na drogi kredyt konsumcyjny..

Czy ktoś z was miał podobny problem z wykupem ? Jak sobie poradziliście ?
Może jakieś najmniej kosztowne rozwiązanie ?

Pozdrawiam :

Źródło: wirtualna.warszawa.pl/forum/showthread.php?t=91111



Temat: Wykup mieszkania komunalnego
W wiadomości o kryptonimie [email]op.u34cakwf66lz3o@marcinek222.starnet.krakow.pl[/email]
Bogdan napisał:
[color=blue]
> Staramy się o wykup mieszkania od miasta, niestety poinformowano nas, że
> przy wykupie musimy założyć hipotekę kaucyjną w KW na 100 % wartości jako
> zabezpieczenie zwrotu bonifikaty przy ewentualnej sprzedaży. Problem w
> tym,że banki przy takim zapisie odmawiają nam kredytu hipotecznego.
> Mieszkanie obciążone taką hipoteką nie jest żadnym zabezpieczeniem, zatem
> zdani jesteśmy na drogi kredyt konsumcyjny..
>
> Czy ktoś z was miał podobny problem z wykupem ? Jak sobie poradziliście ?
> Może jakieś najmniej kosztowne rozwiązanie ?[/color]

Hmmm. A czemu pytasz o to tutaj?

--
Pozdrawiam,
Przemek
[url]http://dag-pol.republika.pl[/url]


Źródło: wirtualna.warszawa.pl/forum/showthread.php?t=91111


Temat: Wykup mieszkania komunalnego
Bogdan pisze:[color=blue]
>
> Witam !
>
> Staramy się o wykup mieszkania od miasta, niestety poinformowano nas, że
> przy wykupie musimy założyć hipotekę kaucyjną w KW na 100 % wartości
> jako zabezpieczenie zwrotu bonifikaty przy ewentualnej sprzedaży.
> Problem w tym,że banki przy takim zapisie odmawiają nam kredytu
> hipotecznego. Mieszkanie obciążone taką hipoteką nie jest żadnym
> zabezpieczeniem, zatem zdani jesteśmy na drogi kredyt konsumcyjny..
>
> Czy ktoś z was miał podobny problem z wykupem ? Jak sobie poradziliście
> ? Może jakieś najmniej kosztowne rozwiązanie ?
>
> Pozdrawiam :[/color]

czekaj czekaj..
Skoro wykupujecie mieszkanie za 2-10% jego wartości, to o co chodzi?
Kredyt, nawet konsumpcyjny, od kwoty max 40 tys. PLN to nie jest
zabójstwo. A pewnie będzie to raczej 10 tys. PLN.

A jeśli za odstąpienie od prawa do mieszkania kwaterunkowego/komunalnego
daliście pod stołem 80% jego wartości, to dlaczego chcesz mieć
zabezpieczenie w tanim kredycie hipotecznym?

Ja nigdy nie kumałem tych operacji przy zmianie lokatora przy
mieszkaniach będących własnością miasta, choć w rodzinie ktoś chciał
przeprowadzić taką operację.

I odradzałem.

Grzesiek

Źródło: wirtualna.warszawa.pl/forum/showthread.php?t=91111


Temat: Wykup mieszkania komunalnego
Jarek Pudelko pisze:
[color=blue]
> To by byla jakas paranoja... Kurcze czytalem niedawna uchwale rady
> miasta w sprawie wykupu mieszkan komunalnych i nie natknalem sie na cos
> takiego. To jakies nowe ustrojstwo?[/color]

A jednak. Przegapilem :)

§ 9.
1. Zwrotowi na rzecz Gminy Miejskiej Kraków podlega kwota stanowiąca wartość
zwaloryzowanej bonifikaty w sytuacjach określonych w ustawy z dnia 21
sierpnia
1997 r. o gospodarce nieruchomościami /tekst jednolity Dz. U. z 2004 r.
Nr 261
poz. 2603, z późn. zm./.
2. Dla zabezpieczenia roszczenia Gminy Miejskiej Kraków o zwrot kwoty
stanowiącej
wartość waloryzowanej bonifikaty, nabywca ustanawia w akcie notarialnym
sprzedaÄąśy lokalu mieszkalnego hipotekę kaucyjną na rzecz Gminy Miejskiej
Kraków
w wysokości równej wartości lokalu mieszkalnego ustalonej w operacie
szacunkowym.


Ale co to wlasciwie oznacza? Trzeba miec "zdolnosc kredytowa" na 100%
wartosci rynkowej?



--
jarek pudelko

Źródło: wirtualna.warszawa.pl/forum/showthread.php?t=91111


Temat: Umowa darowizny mieszkania - pcc, taksa, hipoteka...........

Małgoś, upewnijcie się, co dokładnie jest w umowie z gminą i kiedy została podpisana. Jakieś kilka lat temu zmieniły się przepisy i obecnie gmina ma, zdaje się, prawo sprzedać z bonifikatą w taki sposób, że nawet darowizna nie wchodzi w grę :roll:
Jeszcze spróbuję to sprawdzić, ale pisemko w tej sprawie mam w robocie, więc dopiero jutro mogę popatrzeć :roll:
A tak z innej beczki - hipotekę macie tylko na kwotę należności, czy również na kwotę bonifikaty jest hipoteka kaucyjna?

A jeśli chodzi o pcc to i tak płacisz od wartości zapisanej w umowie darowizny i najlepiej, żeby ta kwota nie odbiegała mocno od wartości rynkowej :roll:
Mam wrazenie, ze bonifikaty sie nie traci, jesli daruje sie mieszkanie, w ktorym osoba obdarowana mieszka od min. 5 lat, ale pewnosci nie mam. Maz jest tam zameldowany, wiec byloby OK. W hipotece jest tylko naleznosc policzona z bonifikata (35 tys.) i o ile mi wiadomo nic wiecej.

Z tym PCC to przeczytalam, ze przy darowiznie placi sie tylko od wartosci zobowiazan i dlugow, nie od calosci tak jak przy sprzedazy... :roll:
Źródło: forum.muratordom.pl/showthread.php?t=110464


Temat: Umowa darowizny mieszkania - pcc, taksa, hipoteka...........
Hhmm, może z pcc się pozmieniało, bo ja przy darowiźnie płaciłam od wartości, a sprawdziłam wszystko przed umową osobiście. To było jeszcze przed nowymi przepisami o darowiźnie, więc może rzeczywiście się zmieniło :roll:
W każdym razie posprawdzaj hipoteki, bo moje mieszkanie było właśnie wykupione od gminy z bonifikatą i hipoteka była kaucyjna do wysokości bonifikaty.
Właściciele wystąpili do gminy przed sprzedażą z pytaniem, czy ta hipoteka w danej sytuacji będzie zdjęta (kupowali drugie mieszkanie) i gmina popełniła właśnie takie dziwne pismo, że wg starych przepisów tak, ale wg nowych to się nie przewiduje itd. itp., ale skoro wg starych, to zdejmą :roll: Wtedy zwróciłam uwagę, że te nowe przepisy o sprzedaży z bonifikatą są dużo bardziej restrykcyjne i w zasadzie nie można się go pozbyć w ogóle :roll: Nie pamiętam, czy darowizna tam była, ale zerknę jeszcze. Z tego pisma wynikało, że nawet jak w umowie z gminą tego nie ma, to nie można się pozbyć mieszkania, bo to wynika z ustawy, która jest nadrzędna :roll:
Źródło: forum.muratordom.pl/showthread.php?t=110464


Temat: wyrok, komornik, a służebność na mieszkaniu
wyrok, komornik, a służebność na mieszkaniu
  jestem posiadaczem mieszkania, które zostało mi przekazane w formie darowizny. na mieszkaniu ustanowiłem nieodpłatną służebność osobistą dożywotniego mieszkania na rzecz osoby, która mi mieszkanie przekazała. ponieważ osoba mnie obdarowująca kupiła to mieszkanie od gminy, jest również ustanowiona hipoteka kaucyjna celem zabezpieczenia spłaty bonifikaty na rzecz gminy. zostałem wmanewrowany w niezłą kabałę, która o ile zakończy się źle, to popłynę na jakieś 150 tys pln. złodziejem nie jestem, ale jak jest w sądach, to wiadomo.

1) czy komornik takie mieszkanie może zająć i sprzedać w licytacji, jeżeli mieszkanie obciąża ta służebność oraz hipoteka umowna kaucyjna?

2) nie jestem w tej chwili nikomu nic winien, wyrok, o ile będzie niekorzystny, zapadnie najwcześniej w roku 2011 (zawiła sprawa), nie licząc odwołania czy apelacji. czy moje mieszkanie mogę dalej komuś z rodziny darować, ta osoba ustanowi na mnie również w/w służebność (wówczas na mieszkaniu będą 2 służebności) i czy w późniejszym czasie nikt się nie przyczepi, ze to był manewr, aby nie płacić kary zasądzonej przez sąd (uchylenie się od owych 150 tys. spłaty)?
Źródło: forumprawne.org/showthread.php?t=106297


Temat: Sprzedający lokalne nie będą zwracać bonifikaty
W dniu 12.07.2007r. z zaciekawieniem przeczytałem artykuł pt. „Sprzedający lokalne nie będą zwracać bonifikaty” zamieszczony na stronie finanse.wp.pl, oraz stosowny komentarz prawnika (tłumaczenie) „bonifikata zostanie w kieszeni”.

Jeśli mogę na forum zadać kilka pytań (jako wykładni prawnej) odnośnie darowizny, hipoteki kaucyjnej oraz innych sformułowań dla mnie nie jasnych.

Przedstawię sytuację

W maju br. moja babcia zakupiła na własność od Gminy Jelenia Góra z 99% bonifikatą mieszkanie. Gmina zabezpieczając się przed wcześniejszą sprzedażą przez moją babcię mieszkania utworzyła hipotekę kaucyjną. Można sprzedać wcześniej mieszkanie, ale wówczas Gmina zażąda zwrotu bonifikaty. Podobno istnieje luka prawna – precedens.

Pytanie. Co się stanie, kiedy moja babcia dokona aktu darowizny na mnie, a ja to mieszkanie sprzedam? Gmina będzie mogła ode mnie domagać się zwrotu pieniędzy?

Drugie pytanie jest bardziej zawiłe.

Załóżmy sytuację, kiedy moja babcia dokonała darowizny na mnie. Mieszkanie jest moją własnością.

Czy ustanowiona hipoteka kaucyjna przechodzi na mnie? Tj. czy mam obowiązek nie sprzedawania tego mieszkania przez okres 5 lat?

A co jeśli chciałbym wyremontować mieszkanie wziąć kredyt hipoteczny?

Co się wówczas dzieje z ową hipoteką kaucyjną założoną przez Gminę? Podobno banki nie udzielają w takich przypadkach kredytów, gdyż nie mają gdzie się wpisać do hipoteki.

Co wówczas zrobić?

Muszę przyznać, że jako „laik” prawny czytam ową ustawę o nieruchomościach i jest mi trudno coś z niej wyciągnąć, każdy urzędnik, z jakim się spotkałem inaczej ją interpretuje.

Za komentarz mojego tematu byłbym wdzięczny.

Z wyrazami szacunku i poważania

Krzysztof Malec
Źródło: forum.prawnikow.pl/archiwum/viewtopic.php?t=9170


Temat: Sprzedaz mieszkania na ktory jest hipoteka kaucyjna z Urzędu Miasta

  Cytat:
Napisał/a neska225 Szanowi Pańwto

Proszę o pomoc w nastepującej kwestii.
WYkupiłam mieszkanie z Urzędu Miasta. W zawartym akcie notarialnym punkcie 6 notariusz powiadomił mnie ze moge zbyc zakupione z bonifikatą mieszkanie przed upływem lat 5 jesli zgodnie z art.68 ust 2 ustawy z dnia 21.08.1997 roku o gospodarce nieruchomosciami - "środki uzyskane ze sprzedazy lokalu przeznaczone zostaną w ciągu 12 miesięcy na nabycie innego lokalu mieszkalnego .."

Chciałabym skorzystac z tego prawa. Znalazłam kupca na mieszkanie - który chce wziąc kredyt hipoteczny na to mieszkanie.

NIESTETY: punkt 7 mojego aktu notarialnego mowi:
"XX oswiadcza ze dla zabezpieczenia ewentualnego roszczenia Miasta Katowice o zwrot zwaloryzowanej bonifikaty, w przypadku o którym mowa w tresci punktu 6 o którym mowa w punkcie 6 ninejszej umowy ustanawia na nabytym tym aktem lokalu mieszkalnym hipotekę kaucyjna do symy najwyzszej xxxxx na rzecz miasta xxx z tum, ze pod warunkiem załozenia dla przedmiotowego lokalu księgi wieczystej.

Pytanie: czy dla was te dwa zapisy czyli ten z ustawy oraz z zarządzenia mojego urzędu się nie wykluczają. Czy ktos ma jakis pomysł jak moge sprzedac to mieszkanie nie narazajac przyszłego kupca który bedzie brał kredyt hipoteczny ??

Bardzo prosze o odpowiedź;
Umieszczanie przez gminy w akcie notarialnym dodatkowego zabezpieczenia w postaci hipoteki kaucyjnej, prócz wpisywanego także dobrowolnego poddania się egzekucji, na podstawie art. 777.§ 1 pkt 4-5 Kodeksu postępowania cywilnego, jest ordynarną kpiną z prawa i obywateli.
Jeżeli przepis prawa, w randze ustawy, daje obywatelowi prawo wcześniejszej sprzedaży nabytego lokalu, to w państwie prawa, ( do takiego statusu aspiruje Polska) nie powinno być tak, że urzędnik przez arbitralne czynności (wpisanie hipoteki kaucyjnej) czyni to prawo martwym, z czym mamy do czynienia w przedmiotowej sprawie. Proponuję, aby osoby zainteresowane wyeliminowaniem radosnej twórczości urzędników podjęli wspólne działania. Zainteresowanych proszę o zgłoszenie na e-mail: j.sowa@o2.pl W przypadku zebrania odpowiednio dużej grupy osób będzie można podjąć starania, o uzupełnienie przepisów ustawy o gospodarce nieruchomościami w taki sposób, by gminy nie mogły blokować hipoteką prawa do wcześniejszej sprzedaży.
Źródło: forumprawne.org/showthread.php?t=76476



All right reserved.
©